Privredna komora Srbije (PKS), imajući u vidu da je donet novi Zakon o privrednim društvima, opredelila se za donošenje novog kodeksa korporativnog upravljanja, kako bi kompanijama bila obezbeđena adekvatna podrška za lakši pristup kapitalu i održivo poslovanje. Stalno unapređenje okvira za korporativno upravljanje, kao dopuna zakonskoj regulativi, bitno je kao podrška kompanijama da u svom poslovanju primenjuju dobru praksu korporativnog upravljanja. Kodeks predstavlja dopunu važećem zakonu i pokriva delove koji nisu ili su nedovoljno obuhvaćeni obuhvaćeni zakonskom regulativom. Postojeći kodeksi u Srbiji posvećeni su uglavnom javnim akcionarskim društvima, međutim, najbrojnija društva kapitala u Srbiji su društva sa ograničenom odgovornošću, koja stvaraju veliki deo bruto društvenog proizvoda.
Privredna komora Srbije (PKS), imajući u vidu da je donet novi Zakon o privrednim društvima, opredelila se za donošenje novog kodeksa korporativnog upravljanja, kako bi kompanijama bila obezbeđena adekvatna podrška za lakši pristup kapitalu i održivo poslovanje.
Prema rečima potpredsednice PKS Vidosave Džagić na Okruglom stolu posvećenom Nacrtu kodeksa korporativnog upravljanja, kojem su prisustvovali predstavnici kompanija i članovi tima za izradu tog dokumenta, stalno unapređenje okvira za korporativno upravljanje, kao dopuna zakonskoj regulativi, bitno je kao podrška kompanijama da u svom poslovanju primenjuju dobru praksu korporativnog upravljanja.
Kodeks predstavlja dopunu važećem zakonu i pokriva delove koji nisu ili su nedovoljno obuhvaćeni obuhvaćeni zakonskom regulativom. Postojeći kodeksi u Srbiji posvećeni su uglavnom javnim akcionarskim društvima, međutim, najbrojnija društva kapitala u Srbiji su društva sa ograničenom odgovornošću, koja stvaraju veliki deo bruto društvenog proizvoda. Zato se PKS, zajedno sa stručnim timom, opredelila da ovaj kodeks bude dokument koji će doprineti korporativnom upravljanju u svim društvima kapitala, posebno u onima koja su do sada bila neopravdano zanemarena, a to su porodična društva, mala i srednja privredna društva i društva u kojima je država vlasnik.
Kako se navodi u saopštenju PKS, pravila kodeksa obavezujuća su samo za javna akcionarska društva koja su članovi PKS. Ova društva mogu da primenjuju i neki drugi kodeks korporativnog upravljanja, pri čemu su principi ovog kodeksa primarni. Za ostala društva kapitala, kodeks nije obavezujuć, ali se preporučuje.
Finansijsku podršku realizaciji projekta usaglašavanja kodeksa i unapredjenja korporativnog upravljanja dao je USAID Projekat za bolje uslove poslovanja, a Međjunarodna finansijska korporacija daće mišljenje, predloge i sugestije na nacrt kodeksa.
Predstavnici ekspertskog tima, predstavljajući Nacrt kodeksa, istakli su da kodeks podrazumeva sistematizovani skup pravila i ponašanja o upravljanju društvima kapitala i načinima obavljanja kontrole. Po strukturi, kodeks PKS sastoji se iz tri dela: društva kapitala, dodatni principi i preporuke za porodična društva kapitala i dodatni principi i preporuke za društva kapitala u kojima je država član.
Kodeks korporativnog upravljanja, između ostalog, propisuje i način objavljivanja važnih informacija, navodi se u saopštenju.
Dragana Stanojević, zamenica direktora Projekta za bolje uslove poslovanja USAID, podsetila je da kodeks ne obavezuje na način na koji obavezuju zakoni i propisi, ali da poštovanje ovakvih kodeksa obezbedjuje transparentnost i fer plej izmedju svih učesnika u privredi.
Korporativno upravljanje je skup pravila i ponašanja koja određuju kako se upravlja privrednim društvima i kako se ona kontrolišu. Ono je svojevrsna mešavina zakonske regulative, pravila propisanih opštim aktima privrednih društava i dobrovoljnih praksi samih privrednih društava. Ta pravila i praksa zajedno omogućavaju privrednom društvu da privuče ljudski i finansijski kapital, da efektivno vodi poslovanje i da obezbedi svoj dugoročni i održiv razvoj.
Svako privredno društvo ima bar četiri direktne koristi od dobrog korporativnog upravljanja, a to su bolji učinak, lakši pristup tržištima kapitala, povoljnije uslove za prikupljanje novog kapitala i bolju reputaciju, koja je u današnjem poslovnom okruženju postala ključni element svakog privrednog društva, piše u Uvodu nacrta tog dokumenta.